آموزش نصب و فعال سازی AMP در وردپرس + مزایا و معایب

آموزش نصب و فعال سازی AMP در وردپرس + مزایا و معایب

یکی از مهم ترین کارهایی که هر طراح سایت یا مدیر سایت باید بداند و انجام دهد آموزش نصب و فعال سازی AMP در وردپرس است که به دلیل لود سریع صفحات سایت در نسخه های موبایلی میتواند تاثیر بسیار خوبی در بهبود سئو سایت داشته باشد. چرا که امروزه شمار استفاده از گوشی ها هوشمند بسیار زیاد شده است و افراد سعی میکنند اکثر کارهای خود را با تلفن های همراه انجام دهند و چه خوب است صاحبان کسب و کارهای اینترنتی با استفاده از فریم ورک AMP سرعت لود صفحات سایت خود را برای کاربران موبایلی بهبود ببخشند و مشتری را درسایت خود نگه دارند.

نصب و فعال سازی AMP در وردپرس

در این مقاله به شما میگوییم AMP در وردپرس چیست و چگونه نصب میشود، مزایا و معایب نصب و فعال سازی AMP در وردپرس چیست بنابراین با سئوبلاگر تا انتهای این مقاله کاربردی و مهم همراه باشید.

گوگل ای ام پی AMP چیست؟

برای آنکه بدانید گوگل ای ام پی AMP چیست، باید بگوییمAMP مخفف عبارت Accelerated Mobile Pages است که اگر در گوگل ترنسلیت ترجمه شود به معنی صفحات موبایل تسریع شده میباشد اما باید به شما بگویم ترجمه شده عبارت Accelerated Mobile Pages به معنای دقیق شتاب دهنده ی صفحات موبایل یا صفحات پر شتاب موبایلی است که باعث میشود صفحات سایت در تلفن های همراه به سرعت لود شود(بارگذاری سریع سایت بر روی تلفن همراه کاربران) که موتور جستجوی گوگل از راهکاری به نام AMP برای حل این موضوع رونمایی کرد. ای ام پی یا AMP با کاهش حجم کد های صفحات میتواند منجر به لود سریع محتوا برای کاربران موبایلی باشد.

از آنجایی هم که سیستم مدیریت محتوای وردپرس یکی از CMS های محبوب دنیاست و خیلی از افراد و شرکت های بزرگ دنیا دارند با وردپرس کار میکنند و شرکت و فروشگاه خود را با وردپرس راه اندازی کرده اند گوگل با قدرت بیشتری به تشویق صاحبان کسب و کار برای نصب و فعال سازی AMP در وردپرس پرداخته است. لطفا در ادامه ما را با آموزش تصویری نصب و فعال سازی AMP در وردپرس همراهی کنید تا به شما آموزش دهیم چطور AMP را روی سایت وردپرسی خود فعال کنید.

آموزش تصویری نصب و فعال سازی AMP در وردپرس

آموزش تصویری نصب و فعال سازی AMP در وردپرس

اگر سایت وردپرسی دارید و میخواهید از روش گوگل AMP برای داشتن نسخه موبایل سریع استفاده کنید باید از مخزن وردپرس نسبت به نصب و فعال سازی AMP در وردپرس با افزونه AMP اقدام کنید. برای این کار هم کافیست با آموزش تصویری نصب و فعال سازی AMP در وردپرس پیش بروید و از پیشخوان وردپرس>افزونه ها>جستجو، افزونه AMP را تایپ کنید و نسبت به نصب و فعال سازی AMP در وردپرس اقدام کنید مانند تصویر زیر:

نصب و فعال سازی AMP در وردپرس با افزونه
نصب و فعال سازی AMP در وردپرس

بعد از نصب افزونه AMP در وردپرس از پیشخوان وردپرس>نمایش>AMP میتوانید وارد بخش تنظیمات آن شوید و تعیین کنید چه صفحاتی AMP داشته باشند یا نداشته باشند. در نهایت بعد از فعال سازی AMP برای دیدن صفحات سایت خود با موبایل به سراغ نمایش>AMP بروید

نصب AMP در وردپرس

در صفحه ای که مشاهده میکنید میتوانید یکسری شخصی سازی هایی برای طراحی صفحه Amp خود انجام دهید.

تنظیمات اولیه امپ
تنظیمات اولیه امپ

قسمت اول برای تغییر رنگ نوشته در هدر است. قسمت دوم برای تغییر رنگ پس زمینه و رنگ لینک ها است و قسمت سوم برای روشن یا تاریک کردن تم amp کاربرد دارد. اما برای اینکه هیچ تداخلی بین متا تگ ها و متا دیسکریپشن سایت بعد از نصب amp بوجود نیاید و در نتایج گوگل قابل مشاهده باشد به شما پیشنهاد میکنیم از افزونه یوآست سئو برای یکپارچه سازی بین افزونه amp و yoast seo استفاده کنید.

بهینه سازی سئو امپ با افزونه Glue for Yoast SEO & AMP

بهینه سازی سئو amp با افزونه Glue for Yoast SEO & AMP
بهینه سازی سئو amp با افزونه Glue for Yoast SEO & AMP

اگر با cms وردپرس کار مکنید قطعا با افزونه یوآست سئو آشنا هستید. از طرفی اینجا یاد گرفتید که گوگل Amp را برای سایت خود فعال کنید تا کاربران موبایلی در سریع ترین حالت ممکن بتوانند محتوای سایت شما را از طریق نصب و فعال سازی amp در وردپرس ببینند و مطالعه کنند. برای آنکه هیچ اختلالی بعد از نصب amp برای سئو و بهینه سازی سایت پیش نیاید لازم است که نسبت به بهینه سازی سئو امپ با افزونه Glue for Yoast SEO & AMP هم اقدام کنید که در ادامه مراحل کار را خواهید دید.

بعد از نصب و فعال سازی افزونه Glue for Yoast SEO & AMP در پیشخوان وردپرس>سئو>amp را انتخاب نمایید. در صفحه ای که مشاهده میکنید میتوانید مشخص کنید چه صفحاتی از سایت شما قابلیت AMP داشته باشند.

? تب post types

بخش post types در تنظیمات Glue for Yoast SEO & AMP

در این صفحه بهتر است amp را برای نوشته ها و برگه ها فعال (enable) کنید چرا که در صفحات نوشته و مطالب کدهای js کمتری به کار برده شده است و با وجود amp اختلالی در نشان دادن محتوا برای کاربران موبایلی ایجاد نمیکند. اما برای صفحاتی که ملزم به داشتن یکسری کارهای گرافیکی و رسانه هستند فعال کردن amp متواند سبب اختلال در آن قسمت شود. در مرحله بعد در منو بالا وارد تب design شوید

? تب design

تنظیمات دیزاین در افزونه Glue for Yoast SEO & AMP

در تب دیزاین میتوانید یکسری تغییرات را ایجاد و شخصی سازی کنید که در ادامه به شما توضیح خواهم داد.

قسمت اول یا Amp icon همان لوگوی amp است که میتوانید لوگویی با سایز 32 در 32 پیکسل را در این قسمت بارگزاری کنید تا در صفحات Amp شده به نمایش دربیاید.

قسمت دوم یا Default image برای اضافه کردن تصویری دلخواه است که اگر به هر دلیلی تصویر شاخص نشان داده نشد از این عکس به عنوان تصویر شاخص استفاده گردد.

بخش پایینی یا Content colors برای سفارشی سازی رنگ متن و عنوان و هدر و اطلاعات متا آن بخشی که amp را فعال کرده اید است و اینکه با چه رنگی قرار از به کاربران سایت شما نشان داده شوند. AMP Header color برای بخش هدر یا بخش بالایی صفحه است. بخش Title color برای رنگ عنوان آن بخش است. Text color به رنگ خود متن در صفحات امپ شده اشاره دارد و Post meta info color برای رنگ متا هر صفحه است. سعی کنید از رنگ های زننده استفاده نکنید تا کاربر بتواند به راحتی محتوای سایت شما را مطالعه کند. قسمت پایین تر تب دیزاین مربوط به بخش های زیر میشود:

تنظیمات بخش دیزاین افزونه Glue for Yoast SEO & AMP
تنظیمات بعدی بخش دیزاین افزونه Glue for Yoast SEO & AMP

قسمت لینک>Text color برای دادن رنگ دلخواه و ستایل مناسب برای لینک های صفحه (انکرتکست) است که میتوانید از این طریق نسبت به تغییر این موارد اقدام کنید قسمت بعدی از بخش لینک ها یا همان Hover color برای تغییر رنگ متن لینک آن هم زمانی که موس روی آن قرار میگیرد می باشد. برای زیر خط دار شدن لینک ها هم میتوانید از گزینه بعدی Underline استفاده کنید.

قسمت Blockquotes برای شخصی سازی متنی که نقل قول است میتوانید استفاده کنید. رنگ متن نقل قول، رنگ پس زمینه و رنگ حاشیه بخش هایی از Blockquotes است.

برای دو کادر آخر یا Extra CSS و Extra code in میتوانید از استایل دهی سفارشی و یکسری کد اضافی در هدر برای نسخه amp تعریف کنید.

? تب Analytics

تب Analytics برای اضافه کردن ID گوگل آنالیتیکس شماست. میتوانید در این بخش وارد کنید. در نهایت بعد از اعمال تغییرات حتما دکه ذخیره را بزنید تا اعمال شود.

سایت هایی که amp برای آن ها فعال شده باشد هنگام سرچ در گوگل کنار سایت آنها یک آیکون رعد و برق مانند amp قرار میگیرد که نشان میدهد این سایت ها برای کاربران موبایلی بهینه شده است. برای مشاهده نسخه مذکور هم میتوانید با اضافه کردن amp/ به آخر نام سایت اقدام کنید.

نمونه amp مشاهده شده کنار سایتی که Amp نصب و فعال شده است
نمونه amp مشاهده شده کنار سایتی که Amp نصب و فعال شده است

آموزش حذف Amp در برخی مطالب وردپرسی

تا به اینجا با نصب و فعال سازی amp در وردپرس دریافتیم چگونه میشود با افزونه amp حجم صفحات نمایش داده شده در گوشی های همراه کاربران را به طرز چشمگیری کاهش داد تا سرعت لود صفحات برای مخاطبینی که قصد مطالعه مطالب شما را دارند افزایش پیدا کند. اما گاهی وقت ها در برخی صفحات از یک سری فرم ها و المان های گرافیکی استفاده کرده اید که میخواهید با همان استایل برنامه نویسی شده به مخاطبان در نسخه های موبایلی نشان دهد که وجود amp کار را برای اینگونه صفحات خراب میکند. به همن دلیل نمیخواهید amp در آن صفحات فعال باشد. در این قسمت به شما آموزش حذف Amp در برخی مطالب وردپرسی را میدهیم.

برای اینکار کافیست از بخش انتشار نوشته گزینه Disabled را فعال کنید تا دیگر در آن صفحه فعال نباشد. (لازم است بدانید amp به صورت پیش فرض روی حالت enabled قرار دارد

آموزش حذف Amp در برخی مطالب وردپرسی
آموزش حذف Amp در برخی مطالب وردپرسی

❌نکته❌

زمانی که قصد داشتید نسخه amp صفحه خود را ببینید و با ارور 404 مواجه شدید نگران نباشید. تنها کاری که باید انجام بدهید رفتن به منو پیشخوان>تنظیمات>پیوندهای یکتا است و زدن بر روی ذخیره تغییرات. به هیچ چیز دیگر دست نزنید. با اینکار ساختار url سایت شما مجددا تازه میشود و ارور 404 برطرف میگردد.

مزایای AMP در وردپرس

تا به اینجا متوجه شدیم که نصب و فعال سازی AMP در وردپرس چقدر میتواند به افزایش سرعت لود سایت کمک کند. در این بخش به مزایای گوگل AMP میپردازیم:

 • افزایش رتبه توسط موتورهای جستجو گوگل به دلیل افزایش سرعت لود سایت
 • افزونه amp رایگان و متن باز است
 • بهبود جایگاه در نتایج گوگل
 • بهبود تجربه کاربری
 • افزایش احتمال خرید
 • افزایش ctr یا نرخ کلیک کاربر
 • افزایش اعتبار سایت
 • جلب رضایت مشتری در قبال ارائه خدمات مطالب بدون دغدغه و دردسر
 • ایجاد ارزش برای کاربران موبایلی
 • ایجاد محدودیت در نمایش تبلیغاتی موبایلی
 • فشرده سازی خودکار تصاویر به فرمت WebP

معایب AMP در وردپرس

درست است که با نصب و فعال سازی Amp در وردپرس سرعت لود یا بارگزاری صفحات در گوش های هوشمند افزایش پیدا میکند اما با ایجاد محدودیت های بیش از اندازه در کد های جاوا اسکریپت میتواند به معایب گوگل Amp در وردپرس اضافه کند. هیچ تغییر اندازه ای با css اتفاق نمی افتد چون تمام اندازه ها در amp باید ثابت باشند. کلا با amp هیچ زیاده نویسی کدی در آن صفحه وجود نخواهد داشت

 • گاها امکان مشاهده صفحات 404
 • ایجاد نگرانی بابت سئو صفحه
 • عدم پشتیبانی در برخی مرورگر ها
 • عدم پشتیبانی از جاوا اسکریپت
 • ایجاد مشکل برای برنامه نویس به دلیل محدودیت های زیاد در html
 • وابسته به سرور های گوگل

چکیده مقاله:

برای افزایش سرعت بارگزاری مطالب سایت وردپرسی بر روی گوشی های موبایل کاربران باید نسبت به نصب و فعال سازی amp در وردپرس اقدام کرد. amp پروژه یا فریم ورک ارائه شده از سمت گوگل است که میتواند در بهبود رتبه بندی و بودن در نتایج گوگل کمک کند. به همین دلیل در این مقاله آموزش کامل نصب و فعال سازی Amp در وردپرس را به همراه مزایا و معایب آن آورده ایم. امیدواریم با خواندن این مطلب بتوانید به سئو سایت خود کمک کنید.

اشتراک گذاری

تقریبا 12 ساله که تو زمینه برنامه نویسی و طراحی سایت فعالیت میکنم. 2.3 سالی هم هست که به مبحث دیجیتال مارکتینگ (SEO) علاقه‌مند شدم و دارم دنبالش میکنم. یک روز تصمیم گرفتم توی این سایت هرچی تا الان یاد گرفتم رو با شما به اشتراک بزارم. امید وارم مطالب این سایت براتون مفید باشه و بتونید ازش تو پروژه های واقعیتون استفاده کنید :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − سیزده =